Satın Alma Giderleri

Türkiye'de Emlak Alırken Harcamalar

Diğer ülkelerden farklı olarak, Türkiye'de mülk satın alırken masraflar düşüktür ve yabancılar ceplerinde ne kadar para tutabileceklerine hoş bir şekilde şaşıracaklar. Her zaman olduğu gibi, yasal prosedürlerden doğacak ek masrafların yanı sıra vergi ve hizmet ücretlerini de sürece başlamadan önce bilmenizde fayda var. Aşağıdakiler, ödemeyi bekleyebileceklerinizdir.

Ekspertiz Raporu Ekspertiz Raporu Ücreti

Yabancılara yapılan satışlarda tapu devri öncesinde taşınmazın değerini gösteren ekspertiz raporu zorunludur. SPK onaylı ekspertiz raporunun bedeli şehre ve mülkün özelliklerine göre yaklaşık 1.500 TL'dir. Alıcılar bu ücreti doğrudan SPK onaylı uzmana öderler. Değerleme raporunun tamamlanması 2 – 3 gün sürer.

Tapu (Tapu) Devir Ücretleri

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü temlik işlemlerini yürütür. Her iki taraf da nihai imza için Vekaletname vermedikçe hem alıcı hem de satıcı hazır bulunmalıdır.

Taşınmazın beyan edilen değerinin 4%'si emlak vergisi olarak tapu dairesine ödenmelidir. Alıcı, Tapu Devir Vergisini gümrük olarak öder. Yaklaşık 2.500 Türk Lirası olan çeşitli masraf ve vergiler vardır;

  • Noterde Pasaport Tercümesi (her kişi için ayrıca 300 TL)
  • Banka hesabı açmak için noterde adres belgesi tercümesi
  • Yeminli tercüman
  • Vekaletname (isteğe bağlı)
  • Vergi numarası alma
  • Fotoğraflar
  • Kadastro Vergisi (Tapu Kadastro Harcı)

Emlakçı Ücreti

Yönetmelik gereği emlakçı ücreti satış bedelinin 2% KDV'si olup, bu oran alıcıdan tahsil edilir. Bazı satıcılar portföylerini daha çekici hale getirmek için bulucu ücretini üstlendiğinden, birçok mülkümüzde alıcı komisyonu görünmüyor.

Avukat Masrafları

Winners Group'un şirket avukatlarımız tarafından hazırlanmış satış sözleşmeleri bulunmaktadır. Yabancılara gayrimenkul satışı ve tapu devri konularında uzmanız. Paranız Winners Group ekspertiz garantisi ve tecrübesi altındadır. Bizi tercih eden müşterilerimizin avukata ihtiyacı yoktur.

Ancak vatandaşlık süreci daha çetrefilli olduğu için bir avukat ile sürecinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç bağımsız İngilizce konuşan avukatın bir listesini sunuyoruz. Bu işlem için avukat ücreti ortalama 5.000 USD'dir.

Emlak Vergisi (Emlak Vergisi)

Emlak Vergisi her yıl ödenir ve büyükşehir belediyelerinde 0,02%, büyükşehir dışı alanlarda 0,01%'dir. Ticari mülklerin vergi oranı kentsel bölgelerde 0,04% ve metropol olmayan alanlarda 0,02%'dir.

Vergi, hükümet tarafından su ve kanalizasyon iyileştirmelerini finanse etmek, kolluk kuvvetleri ve itfaiye hizmetleri ve gerekli görülen diğer öğeleri sağlamak için kullanılır.

Mülk ve Deprem Sigortası

Deprem sigortası (DASK) Türkiye'de zorunludur ve metrekare bazında hesaplanmaktadır. Deprem sırasında ve sonrasında yangın, patlama, tsunami veya heyelan sonucu oluşabilecek riskler Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındadır. Ücret 150 TL ile 250 TL arasında değişmektedir (m2'ye bağlıdır).

Mülk sigortası, yangın, hırsızlık ve bazı hava hasarları gibi mülk risklerinin çoğuna karşı koruma sağlar. Buna yangın sigortası, sel sigortası, deprem sigortası, ev sigortası veya kazan sigortası gibi özel sigorta türleri dahildir. Mülk sigortası, bu gibi durumlarda yapı sahibine mali geri ödeme sağlar.

Bağlanmak: Elektrik ve Su

Elektrik Kesintisi Elektrik ve su kesinti ücretleri ilçeden ilçeye değişiklik göstermektedir.

Elektrik kesinti ücretleri;

İlk kez abonelik alırsanız, abonelik kaydı, elektrik sayacı ve ek depozito ücreti için toplam 100 TL ile 500 TL arasında ödeme yaparsınız. Transfer ücreti, depozito tutarı ve DASK'ın süresi dolmuşsa ek DASK tutarı kadardır.

Su kesintisi ücretleri;

İlk kez abonelik alıyorsanız, abonelik kayıt ücreti ve ek depozito ücreti için toplam 775 TL ödemeniz gerekiyor.

Telefon ve İnternet

Oturma izniniz varsa, telefon ve internet bağlantısı alabilirsiniz. Türk telekom ve TTNET ülke çapındadır ve pazarın çoğunluğunu elinde bulundurmaktadır.

Yeni aboneler için iki yıllık bir sözleşme imzalarsanız özel paketler mevcuttur. Aylık 130 Türk Lirası'na telefon görüşmeleri, geniş bant internet ve TV uydu paketleri örnek olarak verilebilir. Tüm firmalar kurulum ücreti alacaktır.

Bakım Ücreti (Türkçe Aidat)

Ortak binalarda bir daire satın alan herkesin ayrıca merdiven boşluğu elektriği, yüzme havuzları, bahçe bakımı veya güvenliği gibi ortak tesislere yönelik aylık bakım ücreti (Aidat) ödemesi gerekecektir. Türkiye'deki bakım ücretleri hakkında daha fazla makale okuyun.

kazananlar-grubu-türkiye-gayrimenkul-logosu

Bizimle iletişime geç